Varlığımız

Varlığımız

1- Cemiyetimizin kendi mülkü olan kent merkezindeki Kilit-2 İşhanı'nda iki apart ofisi bulunmaktadır. Bu iki apart ofis cemiyete gelir sağlamak amacıyla kiraya verilmiştir.

2- Cemiyetimizin öncülüğünde kurulan Basın Konut Yapı Kooperatifi'nde de 3 üyeliğimiz bulunmaktadır. İnşaatı tamamlanan kooperatif binasının asma katında 350 metrekare net kullanım alanı olan bir binamız bulunmaktadır. Buraya çalışmalarımıza verdikleri destek nedeniyle Antalya Gazetesi Sahibi Sayın Sevgi Taner'in arzusu üzerine "Havva-Mazlum Adıson Basın Merkezi" adı verilmiştir. Basın Merkezi kent merkezine uzaklığı nedeniyle kiraya verilmiştir. 2002 yılında binanın tapusu alınmış ve resmen Gazeteciler Cemiyeti'nin mülkü olmuştur. Bu üyelikle ilgili olarak Cemiyetimizin aynı bölgede 45 dairelik arsa üzerinde de 72'de üç hissesi bulunmaktadır.
 
3- Ayrıca, halen ulusal ve uluslararası basına ve yöredeki kamu ve özel kuruluşların hizmetine sunduğumuz 150 metrekarelik İl Özel İdare Müdürlüğü'nden kiraladığımız Özel İdare İşhanı'nda Basın Merkezi 2005 yılında binadaki kolon patlaması nedeniyle boşaltılmıştır. 6 aylık aradan sonra, Mülkiyeti Antalya Çevre Vakfı'na ait olan yeni Basın Merkezi 4 Haziran 2005 tarihinde muhteşem bir törenle ve Valilik ile Büyükşehir, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı Belediyelerinin katkıları ile tadilat yapılarak hizmete açılmıştır.
 
Basın Merkezi öncelikle bugüne kadar tüm kamu ve tüzel kuruluşlar ile hatta isteyen vatandaşların basın toplantıları ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır. Ayrıca 100 kişiye anı anda hizmet verebilecek bir Lokalimiz de bulunmaktadır. Basın Merkezi'nde "Numan Beyazıt-Güngör Türkeli Kütüphanesi", eski iletişim araçlarından oluşan bir mini müze ile toplantı salonları gazeteci meslektaşlarımız ve Antalyalıların hizmetine sunulmuştur.
 
Basın Merkezi ayrıca, Antalya'da düzenlenen çeşitli ulusal ve uluslararası toplantı ve festivallerde basına ev sahipliği görevini yerine getirmekte, Antalya dışından gelen gazeteci meslektaşlarımızın haberlerini merkezlerine rahatlıkla iletmeleri sağlanmaktadır.
 
Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün tüm Türkiye genelindeki gazetecilerin basın meslek yaşamlarında önemli bir yeri olan, basın kartı almaları konusundaki tek karar mercii olan Basın Kartlan Komisyonu toplantısı da zaman zaman Basın Merkezi'mizde yapılmaktadır. Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak bugüne kadar komisyon toplantılarına 7 kez evsahipliği yapmış bulunmaktayız.
 
Basın Merkezi ayrıca sergi salonu olarak da kullanılmaktadır. 1991 yılında kaybettiğimiz usta Foto Muhabiri Hasan Özkay adına düzenlediğimiz Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren eserler merkezde sergilenirken, son olarak 10 Kasım Günleri Gazeteleri ve Basında Atatürk sergileri açılmıştır.
 
Antalya'ya çeşitli nedenlerle gelen devlet erkanı basın toplantılarını merkezimizde yapmaktadır.