Kardeş Cemiyet - Nurnberg

Kardeş Cemiyet - Nurnberg

Kardeş Cemiyet - Nurnberg

Antalya ve Nürnberg Kol Kola

Türkiye ve Almanya, hiçbir ortak sınırları olmadığı halde, son yüzyılda eşine pek az rastlanır bir kader birliği kurdular. Çoğu kez dünya olaylarında birlikte göründüler, bazısında aynı doğrultuda gitmeseler bile yolları yine kesişti. Hataların sonuçlarına birlikte katlandılar, başarılarını birlikte kutladılar ama ne olursa olsun ikisinin kader çizgisinde aynı sonuç vardı: Küllerinden yeniden doğdular.

Bu zor dönemin son 50 yılında ise ilişkilerin rengi ve şekli tamamen farklı oldu. Hayata tutunmak üzere Almanya’ya giden çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı, bütünleşme sorunları bugün hâlâ bazı noktalarda sürüyor olsa da, Alman arkadaşlarıyla ortak hayat kurdular, akrabalıklar geliştirdiler.

Antalya ile Nürnberg arasında kurulan “kardeşlik” bağı soyut bir amaç birliğinden çok, aslında bir akrabalığın hakkını teslim etmenin özüdür. İşte, Antalya Gazeteciler Cemiyeti ve Nürnberg Basın Kulübü arasında, iki kentin kol kola girdiği 1997 yılında kurulan kardeşlik de, hiç yoktan çıkmış bir başlangıç olarak değil, ortak alanı çok önceden oluşturulmuş bir yol arkadaşlığı kapsamında yorumlanmalıdır.

     
 

Alman tarihinin tanığı: Nürnberg

Sayısız müzesi, bozulmadan korunabilmiş mimarisi, ihtişamlı kiliseleri, fıskiyeleri ve meydanları ile Nürnberg, Alman Kültürü'nün beşiği sayılır. Romalılar, bu şehri zamanında boşuna “Hazine Sandığı” olarak anmıyorlardı. Nürnberg, geçmişten bugüne ticari ve kültürel anlamda değerini yitirmeyen ender şehirlerden biri. El sanatları ve özellikle oyuncak imalatı ile tüm dünyaya adını duyuran şehir, günümüzde de kimya ve gıda sanayine kadar birçok sektörün önde gelen firmalarına ev sahipliği yapıyor.

 
 

Anadolu tarihinin tanığı: Antalya

Benzer bir bakışla Antalya, yüzbinlerce yıl önceye dayanan insan yerleşimlerinden bugüne kadar bin çiçekli bir kültür bahçesi oldu. Şimdi bu bahçeyi her zaman renkli tutabilmek için çaba gösteren sivil toplum kuruluşlarının öncüsü Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Nürnbergli gazetecilerle 13 yıldır kesintisiz bir işbirliğini gönülden sürdürüyor.

Nürnbergli meslektaşlarıyla her yıl karşılıklı ziyaretler, ortak gözlem programları ve kimi zaman da eğitim çalışmaları yapan Antalyalı gazeteciler “Bavyeralı Kardeş”le son derece kişilikli, düzeyli bir işbirliğini kararlılıkla yürütüyor. Özellikle son dönemde genç kuşak Antalyalı gazetecilerin bu programlara ağırlıkla dahil edilmesi, ilişkilerin geleceğini daha da güçlendirecektir.