Kamuoyuna Açıklama

Kamuoyuna Açıklama

Yerel bir gazetemizin 7 Ekim 2013 tarihli sayısında yer alan bir köşe yazısında, Cemiyetimiz ve Başkanımızın adı da kullanılarak söz konusu gazetenin bir siyasetçi aleyhine yaptığı haberler nedeniyle polis baskınına uğradığı ancak ‘AGC Başkanının bu durum karşısında sustuğu, duyarsız kaldığı, hatta yazıda daha da ileri gidilerek polis operasyonunu haberlerine konu ettikleri siyasetçi ile birlikte Cemiyet Başkanımızın organize ettiği’ haber ve yazılarını Cemiyetimiz Yönetim Kurulu toplanarak değerlendirmiş ve aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

Söz konusu köşe yazısına konu olan olay sırasında Cemiyetimiz Genel Sekreteri Haşmet Öyken bizzat gazeteyi ziyaret etmiş, Görevli polislerin gazeteye geliş nedenlerinin yayın organı ve yayınlanan haberlerle ilgili olmadığını, bir bilişim suçu nedeniyle olduğunu gazete yetkililerinden bizzat öğrenmiş ve gazeteden ayrılmıştır. Nitekim aynı gün konuya ilişkin Antalya Emniyet Müdürlüğü resmi açıklamasında, polis ziyaretinin ‘basın hürriyet’ine ilişkin hükümlere aykırı herhangi bir işlemin yapılmadığını doğrulamıştır.
Antalya Gazeteciler Cemiyeti başkanı ve üyeleri yazıda iddia edildiği gibi bırakın birileriyle iş birliği yapılmasını her ne sebeple ve şekilde olursa olsun, bugüne kadar basın yayın organlarını, mesleğimizi ve basın özgürlüğünü hedef olan tüm olumsuzluklar karşısında dik durmuş yeri geldiğinde tepkisini koymuş bundan sonra da koymaya devam edecektir. Üyelerimizi ve gazetecilik mesleğini hedef almayan konularda ise cemiyetimizin suçlanmasını art niyetli bir yaklaşım olarak değerlendirir bu tür itham ve yaklaşımları da şiddetle kınar, reddederiz!
Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak, medya üzerindeki her türlü baskıya karşı dururken; diğer yandan da tüm yayın organlarının kamuoyunu bilgilendirirken basın meslek ilkelerine uymaları konusunda azami dikkati göstermesini de beklemekteyiz.
Yayın kuruluşları her ne kadar birer ticari işletme olsalar da yarı ‘kamu hizmeti’ yaptıklarını unutmamaları gerekmektedir. Okuyucuların haber alma haklarına tahsis edilen gazete sayfa ve sütunlarının meslektaşlar arası tartışmalarla, kişisel kavgalarla doldurulmasının meslek etiği, ahlakı ve prensiplerine aykırı olduğu da bir gerçektir.
Zaten bir güven bunalımı içinde olan medya dünyamızın güveni kırma değil, güven kazanma konusunda daha dikkatli yaklaşımlar içinde olmalarını önerirken, böylesi olumsuz gelişmeleri kaygı ve üzüntü ile dikkatlice takip ettiğimizin bilinmesini istiyoruz.
Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygıyla duyurulur.


Antalya Gazeteciler Cemiyeti
Yönetim Kurulu