İsrail’in Agc Ziyareti

İsrail’in Agc Ziyareti

İsrail Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret etti. Cemiyet Başkanı Mevlüt Yeni tarafından karşılanan Levi Sfari, Antalya’nın iki ülke halkı arasındaki ilişkiler için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Antalya’yı iki ülke halkının ilişkilerinin oluştuğu yer olarak adlandırılan Levi Sfari, “İki ülke arasındaki ilişkiler her şeyden önce halklar arasındaki ilişkilere bağlıdır. Biz çok şanslıyız çünkü Türkler ve Yahudiler geçmişe dayanan çok derin bağlara sahip. Son 10 yılda Antalya bizim için çok güzel bir deneyim oldu. Çünkü burası İsrail’den gelen İsrail halkıyla Türk halkı arasındaki ilişkilerin oluştuğu yer” dedi.

ANTALYA-İSRAİL
Türkiye ve İsrail arasında yaşanan sıkıntıların halklar açısından bir sorun oluşturmadığını dile getiren Levi Sfari, daha çok İsrailli’nin Antalya’ya gelmesini ümit ettiğini söyledi. İsrail halkının Antalya’yı çok sevdiğini ifade eden Levi Sfari, sözlerine şu şekilde devam etti: "İsrail’de bazı istatistikler var. İsrail halkının yüzde 80-90 hayatlarında en az bir kez Antalya’yı ziyaret etmiştir. Şahsen ben diplomat olmadan önce Antalya’yı 4 kez ziyaret etmiştim. Dolayısıyla biz İsrailliler Türkiye’yi iyi biliyoruz. Buranın kültürünü, insanların sıcak misafirperverliğine aşinayız. Önümüzdeki yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin daha sıcak olmasını ümit ediyoruz.”

GRİ PASAPORT
Türkiye Cumhuriyeti’nin sarı basın kartı sahibi gazetecilere verdiği gri pasaportlara İsrail hükümetinin vize uygulandığını hatırlatan AGC Başkanı Mevlüt Yeni, “Gri pasaport sahiplerine vize uygulanmaması gerekiyor. Bu konuda sizden yardım bekliyoruz” dedi. Yeni’nin talebini olumlu karşılayan Levi Sfari, "Gri pasaportlarla ilgili söylediğiniz şey iki ülke halklarıyla ilişkili bir konu. Hükümetler bunun kolaylaştırılması için elinden geleni yapmak zorundalar. Söylediğiniz konuyu not ettik” şekilde konuştu.

KARŞILIKLI HEDİYE
Ziyaretin sonunda AGC Başkanı Yeni Levi Sfari’ye cemiyetin armasını hediye ederken Levi Sfari’de Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri konu alan bir fotoğraf albümü hediye etti.