Azerbaycan Milletvekili & Avrupa Parlemantosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Ganira Pashayeva Agc’yi Ziyaret Etti

Azerbaycan Milletvekili & Avrupa Parlemantosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Ganira Pashayeva Agc’yi Ziyaret Etti

Azerbaycan Milletvekili & Avrupa Parlemantosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Ganira Pashayeva Agc’yi Ziyaret Etti

Bir dizi ziyaret ve konferans için Türkiye’ye gelen Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi ve aynı zamanda Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.Ziyarette Türk Ocakları Antalya Şubesi Başkanı Abdullah Uysal’da yeraldı.

Cemiyet girişinde, Başkan Mevlüt Yeni ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Pashayeva, basın müzesini gezdi. Müzeye hayran kalan Ganira Pashayeva daha sonra gazetecilere, Ermenistan’ın 23 yıl önce işgal ettiği topraklardan hala çekilmemesini eleştirdi. Ermenilerin 20 binden fazla insanı katlettiğini hatırlatan Pashayeva, “100 binden fazla insan da sağlığını kaybetti. Bir milyon insan da göz etmek zorunda bırakıldı. İnsanlık tarihinin en büyük katliamlarından birini yaşandığı Hocalı Katliamı’nı dünya gündeminde tutmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ise Hocalı Katliamı ve Soykırımı’nı yakından takip ettiklerini söyleyerek, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dostluk köprülerinin cemiyetler arası diyaloglada daha da pekişeceğini söyledi. Başta Rusya olmak üzere Avrupa’nın bir çok ülkesindeki cemiyetlerle yaptıkları protokol gereği kardeş olduklarını ve karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, “Azerbaycan’daki gazeteciler cemiyetleri ile de aynı ilişkilerin sürmesini istiyoruz. Bugünkü ziyaretinizin bu konuda bir başlangıç olmasını diliyorum. Azerbaycan’da belirleyeceğiniz saygın bir cemiyetle protokol imzalamak istiyoruz. Bu imza töreninde sizin de olmanızı istiyoruz. Bunun da en kısa zamanda gerçekleşmesini ümit ediyoruz” dedi.
Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva; Rusya ile ikili ilişkileri bulunan Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin Azerbaycan ile ilişki içerisinde bulunmamasına çok üzüldüğünü söyledi. Bir gazeteci olarak buna öncülük etmek istediğini söyleyen Pashayeva, “En kısa zamanda siz ve yönetim kurulunuzu Azerbaycan Bakü’de ağırlamak istiyoruz. Bu konuda lütfen iletişimde bulunalım” diye konuştu.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva ülkelerini ve cemiyeti yansıtan ziyaret anısına karşılıklı hediyeler takdim ettiler.