Akdeniz Gazeteciler Federasyonu 1 Yaşında

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu 1 Yaşında

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu
Kuruluşunun ilk yılını kutluyor

AGF Genel Başkanı Mevlüt YENİ, hedeflerinin Akdeniz bölgesindeki tüm Gazeteciler Cemiyetlerini aynı çatı altında buluşturup, Akdeniz Ülkelerinde de öncülük yapmak olduğunu açıkladı…

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) kuruluşunun birinci yılını kutluyor. AGF Genel Başkanı Mevlüt YENİ, kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaparak amaçlarının öncelikle Türkiye’nin Akdeniz Bölgesindeki gazeteciler cemiyetlerini aynı çatı altında buluşturmak olduğunu ve bunda da bir yıl içinde başarı kaydettiklerini söyledi.
Antalya Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti, Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti, Isparta Gazeteciler Cemiyeti, İskenderun Gazeteciler cemiyeti ve Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin katılımıyla kurulan AKDENİZ GAZETECİLER FEDERASYONU bir yılını geride bıraktı.
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun birinci kuruluş yılı nedeniyle açıklama yapan Genel Başkan Mevlüt YENİ, “Mesleğimizin, meslektaşlarımızın, yayın kuruluşlarımızın sorunları, dertleri var. Amacımız bunlara çare arayıp, bulmak. Mesleğimize yönelik yapılan dış saldırılara ve olumsuz etkenlere karşı, dik duran bir meslek örgütü yaratmak.”şeklindeki görüşlerini tekrarladı.
Genel Başkan YENİ, bir yıl içinde ciddi adımlar attıklarını ve hedeflerinin de Akdeniz Ülkelerindeki Gazeteciler Cemiyetleri ile dayanışma sağlayıp Akdeniz Ülkeleri Gazeteciler Birliği’ni kurmak olduğunu dile getirdi. YENİ, atılan adımlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Bu konuda Dışişleri Bakanlığı nezdinde, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü aracılığı ile girişimlerde bulunduk.
Birçok ülkeden olumlu yanıtlar geldi. Özellikle Akdeniz’de kıyısı bulunan ülkelerden İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve birçok Arap ülke gazeteciler cemiyetleriyle de Genel Sekreterliğimiz kanalıyla irtibat halindeyiz. Görüşmelerimiz sürüyor ve kısa zamanda Akdeniz Ülkeleri Gazeteciler birliği’nin ilk toplantısını Antalya’da gerçekleştirmek istiyoruz…”
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt YENİ, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Mesleğimizin gelişmesi, meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü için atılacak her adımı destekliyoruz. Birinci kuruluş yılını kutladığımız Akdeniz Gazeteciler Federasyonu bünyesine; bugün aramızda bulunan arkadaşlarımızın dışında KKTC başta olmak üzere Burdur, Adana ve Mersin illerimiz de çok kısa süre içinde dahil olacaktır. Bu konuda da çok ciddi adımlar atılmıştır. Akdeniz’de bulunan tüm gazeteciler cemiyetlerinin aynı çatı altında buluşarak Türkiye’de örnek bir Federasyon oluşturmasının haklı gururunu yaşıyoruz…”

BASININ SORUNLARI

Akdeniz gazeteciler federasyonunun da üyesi bulunduğu Gazeteciler Konfederasyonu ile ilgili de bilgiler veren Genel Başkan Mevlüt YENİ, “Konfederasyon da emin ve sağlam adımlarla hayli yol aldı… Türkiye’deki tüm bölgelerde yer alan Cemiyetlerin oluşturduğu Federasyonlar, Konfederasyonumuzla tam bir uyum içinde geliştirilen projeleri hayata geçiriyor…”dedi.
Konfederasyon Genel Başkan yardımcısı görevini de yürüten AGF Genel Başkanı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt YENİ, özellikle başta eğitim olmak üzere ciddi projeleri desteklediklerini ve başarıyla uygulamaya koyacaklarının da altını çizdi.
Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri KOLAYLI’nın ve Konfederasyon Yönetim kurulu üyeleri ile diğer tüm kurulların yoğun biçimde çalıştıklarını, bu çalışmaların Türk Basınının yaşadığı birçok sıkıntılara çözüm getirebileceğine inandığını hatırlatan YENİ, “Türk Basınında sorunlar giderek büyüyor ve adeta çözüm noktalarında tıkanıyor… İşte bu tıkanıklığı Konfederasyonumuzun attığı ve atacağı adımlarla, üreteceği projelerle net biçimde çözeceğimize inandık… Bunun için yola çıktık… Bölgelerde Federasyonlarla, ülke genelinde de Konfederasyonumuzla Basının tıkanan sorunlarına çözüm getireceğiz. Görülecek ki Türk Basınının çözüm adresi Gazeteciler Konfederasyonu olacaktır…” şeklinde konuştu.