Agc Yönetim Kurulu ''BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KORUMAYA KARARLIYIZ”

Agc Yönetim Kurulu ''BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KORUMAYA KARARLIYIZ”

Son günlerde gazeteciler hedef gösterilerek itibarsızlaştırılmaya çalışılmakta, medyayı memur gibi görme anlayışı basın özgürlüğünü aşındırmaktadır. Medyayı, kendi çıkar ve düşünceleri için bir arena gibi kullanmak isteyenler, gazetecilerin en küçük eleştirilerine tahammül edememekte, bu noktada saldırıya geçerek gazetecileri suçlayıcı beyanatlar vererek küçük düşürmeye çalışmaktadırlar.

AGC Yönetim Kurulu olarak, görevi halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet etmek olan meslektaşlarımızın haklarını ve itibarlarını korumak öncelikli görevimizdir. Basın özgürlüğünü zedeleyen her türlü davranış biçiminin her zaman karşısında olacağımızı bir kez daha kamuoyuna hatırlatmak isteriz.
Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, görevlerini yaparken çeşitli entrikalar ve kumpaslarla karşılaşan meslektaşlarımızın her zaman yanındayız. Ancak mesleğini tehdit ve şantaj ile yapmak isteyenlerin de her zaman karşısındayız. Mesnetsiz dedikodu ve iftiralarla gazeteci arkadaşlarımızı suçlayanları iddialarını ispat etmeye çağırırken böyle uygulamalar pirim veren gazeteciler için de AGC organları göreve çağrılmıştır.

Öte yandan yaklaşan seçimler dolayısıyla yine ‘mevsimlik’ gazeteler ve internet siteleri boy göstermeye başlamıştır. Bu durum, yıllardır binbir zorluklarla hayatını idame ettiren yayın kuruluşlarımızı rahatsız etmektedir.
Ticari amaçlarla çıkan bu gazeteler basın meslek ilkelerine uymadıkları gibi herhangi bir mesleki kuruluşa kayıtlı olamadıkları için denetimleri de yapılamamaktadır. Bu konuda hiç kimsenin mağdur olmaması için dikkatli olunması gerekmektedir. Bu gazetelerle ilgili yasal düzenlemeler yapılması ve gazeteciler cemiyetlerinden izin alınması zorunlu hale getirilmelidir.

AGC YÖNETİM KURULU