Agc Başkanı Yeni'nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı Açıklaması

Agc Başkanı Yeni'nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı Açıklaması

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt YENİ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. YENİ, mesajında “Meslektaşlarımız ne yazık ki onurla, alın terleriyle çalışıp kamu hizmeti yaparken, hiç akla ve mantığa gelmeyecek zorluklarla karşılaşıyorlar… Emeklerinin hakkını alamadıkları gibi ayak oyunlarıyla karşılaşıyorlar ve en önemlisi de ölümlerle burun buruna geliyorlar, tutsak ediliyorlar… Patronların hoşlanacağı yazıları yazmayan ve onurlu duruş sergileyen meslektaşlarımız işten çıkartılıyor, işsiz bırakılıyor… Bunun adı bayram olur mu?...” dedi.

“Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı yerine “Dayanışma günü” olarak anıldığının altını çizen Mevlüt YENİ , “10 Ocak’ın günümüzde kutlanması, kıvanç duyulması gereken bayram olmadığını ve bugünkü tabloyu çalışan gazeteci olarak ben de içime sindiremiyorum…” şeklinde konuştu.

Basın çalışanlarının iş ve sosyal güvencelerinin sağlam bir teminat altına alınmasını sağlayacak yasal düzenlemelerin derhal yapılmasının gerektiğine vurgu yapan YENİ, “Bu düzenleme yapılmadan 10 Ocak’ları bugün olduğu gibi her zaman ve her zeminde asla ve asla bayram değil, 'Dayanışma Günü' olarak değerlendirmeye devam edeceğiz."diye görüşlerini dile getirdi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt YENİ, açıklamasına şöyle devam etti:
''50 Yıldır basın emekçilerinin sosyal haklarında iyileşme olmadığı gibi tam tersi geriye gitmiştir..
Gazetecilere önemli kazanımlar getiren 212 sayılı yasa 10 Ocak 1961’de yürürlüğe girmişti ve bunun için 10 Ocak tarihi ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ olarak kutlanıyordu.. Ama bugün ne acı ki kutlanmıyor, kutlanamıyor…
1961 Yılında sağlanan haklar bir bir geri alındı. Süreç içinde meslektaşlarımız sosyal güvenlikten yoksun, toplu sözleşmesiz ve geleceği belirsiz bir yaşama mahkum edildi.
10 Ocak 1961’in aksine, günümüzde gazetecilerin iş güvenliğinden ve çalışma koşullarının çağın gereklerine uygun olduğundan söz edebilmek mümkün değildir. Günümüzde kutlanması, kıvanç duyulması gereken bir bayram olmadığından, basın çalışanlarının iş ve sosyal güvencelerinin teminat altına alınmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar 10 Ocak’ları bayram değil, 'Dayanışma Günü' olarak değerlendirmeye sürdüreceğiz…
Bu ülkede “Çalışan gazeteci”ler ne yazık ki dürüst çalışmasının karşılığında, ya özgürlüğünü yitirmekte, ya da ekmeğinden olmaktadır.
Sendikasız ve hatta sigortasız çalıştırılan gazetecilerin olağan sayılmadığı bir ülkeyi özlüyoruz.
Ne acı ki yazılarından dolayı işine son verilmeyen gazeteciler ülkesinin hayalini kuruyoruz. Yönetenlerin hoşlanmayacağı yazıların başına bela getirmesinden korkan patronlardan arınmış bir basını dört gözle bekliyoruz.
Patronların tepesinde mali kılıçları sallandıran siyasiler yerine daha olgun ve yansız davranan demokratik kişilikleri bir an önce görmeyi diliyoruz….
İşte bu nedenle bugüne “Dayanışma günü” diyoruz…”