Agc Başarıyı Ödüllendirdi

Agc Başarıyı Ödüllendirdi

AGC tarafından düzenlenen Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni Sunis Su Otel’de gerçekleştirildi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından düzenlenen 28’inci Antalya Basın... Ödülleri ve 20’inci Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni Su Otel’de gerçekleştirildi. AGC Başkanı Mevlüt Yeni ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, CHP Antalya Milletvekilleri Yıldıray Sapan ve Gürkut Acar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, iş dünyasının önde gelen isimleri ve Antalyalı gazeteciler katıldı.

MİNNET BORÇLUYUZ
Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Öztürk, Antalya’nın basın kuruluşları açısından şanslı bir şehir olduğunu vurgulayıp, basına minnet borçlu olduklarını söyledi. Gazetecilerin şehrin dinamizmine büyük bir katkı sağladığını aktaran Öztürk, basının birlik içerisinde ahenkli bir ses oluşturması gerektiğini söyledi. Öztürk’ün ardından konuşan Başkan Akaydın ise basın özgürlüğünden gazetecilerin çalışma şartlarında ki zorluklara kadar birçok konuya değinerek, “Patronlarınıza sizleri işten çıkarmaya zorlamayan siyasetçiler diliyorum. Emek sarf eden, ızdırap çeken bir meslek gurubusunuz” dedi.

ARKA BAHÇE DEĞİLİZ
AGC’nin görev ve yapılanmasından söz ederek konuşmasına başlayan AGC Başkanı Mevlüt Yeni, “Bugün burada özel bir gün yaşıyoruz. Bu gün gazetecilerin senede bir gün sahneye çıktığı gün. Biz gazeteciler yılın 365 günü sizleri sahneye çıkarıyoruz. Bugün bizim günümüz” dedi. AGC’nin görevlerinin ikiye ayrıldığını belirten Yeni, “Biri üyelerine yönelik projeler üretmek bir diğeri de yarı kamu görevi yapan gazetecileri temsilen kamuya dönük hizmetler üretmek. AGC kurulduğu ilk günden bu yana gazetecilerin yanında olmuş ve sorunları için mücadele etmiş bir kuruluştur. AGC hiçbir görüşün arka bahçesi olmayan bir yerdir” şeklinde konuştu.

60 ÖĞRENCİYE BURS
Gazetecilerin sorunlarından da bahseden Yeni, basın mensuplarının sosyal haklarının ellerinden alındığını ve sendikal haklarının tamamen kalktığı bir dönem yaşandığını aktardı. Basın özgürlüğünün bir numaralı savunucularının meslek örgütleri olması gerektiğini ifade eden Yeni, cemiyet çatısı altında gerçekleşen projelerden de söz etti. Yurt dışı faaliyetlerinin hız kazandığına ve Nünberg ve Frankfurt ile çok iyi ilişkiler geliştirildiğine dikkat çeken Yeni, eğitim alanında da birçok atılımın hayata geçtiğini ve AGC tarafından 60 öğrenciye burs verildiğini söyledi.

GENÇLER SAHNEDE
Konuşmaların ardından 2012 yılı içerisinde yaptıkları haberler ile ödül almaya hak kazanan gazetecilere ödülleri dağıtıldı. Gecenin sonunda Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri sahneye çıktı. Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen Genç İletişimciler yarışmasından büyük bir zafer ile ayrılan gazeteci adayları, başarılarını AGC üyeleri ile paylaştı. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık ile birlikte sahneye çıkan genç gazetecilere bir ödülde AGC yönetim kurulu üyeleri tarafından verildi. Tören, ödül alan tüm gazetecilerin çektirdiği hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.