Agc’de Macar Sergisi

Agc’de Macar Sergisi


KEPEZ Belediyesi, Kepez Kent Konseyi ve Macaristan Büyükelçiliği işbirliğiyle, ‘Macaristan’a Bakış’ ve ‘Wallenberg’ adlı iki sergi Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) açıldı. Avrupa ülkesinin tarihi, doğası, halk sanatları, mimari örneklerini gösteren fotoğraflarla anlatım yapan Macaristan’a Bakış adlı sergiyi davetlilere gezdiren Macaristan’ın Antalya Fahri Başkonsolosu Bekir Bülent Özsoy, Macarlar ile Türklerin tarihten gelen ortak özelliklerini anlattı.

TARİHSEL ORTAKLIĞIMIZ ÇOK FAZLA
Macarların Balkanların kuzeyinden, Türklerin ise Balkanların güneyinden aşağı yukarı aynı tarihlerde Avrupa’ya geldiğini anlatan Özsoy, “Macarların Avrupa topraklarına ayak basan kahramanı Arpat’tır. Arpat’ın resmini bir Türk’e gösterseniz Alpaslan olduğunu zanneder. Alpaslan’ın resmini bir Macar’a gösterseniz, Arpat olduğunu zanneder. Demek ki Orta Asya’dan gelen iki ırkın kahramanları Alpaslan ile Arpat figürleri, akıllarda birbirlerine çok yakın simalar olarak tablolarda canlandırılmıştır” diye konuştu.

CESURLARIN CESURU SERGİSİ
İkinci sergi Wallenberg’in, Birleşmiş Milletlerin ‘Cesurların cesurları’ kategorisine aldığı tek İsveçli olduğunu anlatan Özsoy, “Raoul Wallenberg, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların yaptığı soykırımda Macaristan’daki 100 bin Yahudi’yi kendi hayatı pahasına kurtarmıştır. Ruslar tarafından öldürüldüğü ya da ölümüne neden olduğu sanılıyor. Bu sergi de Wallenberg’i anlatıyor. Bu arada Birleşmiş Milletlerin ‘Cesurların cesuru’ kategorisinde 3 Türk yer alıyor” diye açıklama yaptı.

GAZETECİLER KARDEŞ OLACAK
Türkiye’nin münasebetleri olan ülkelerin elçilikleriyle her zaman işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten AGC Başkanı Mevlüt Yeni ise, “Macaristan bizimle tarihsel bağı olan bir ülke. Bekir Bülent Özsoy’un da girişimleriyle, inşallah Macaristan’dan bir meslek örgütüyle kardeş olmayı planlıyoruz” diye yeni bir oluşumun da habercisi oldu.