Aday Kardeş Cemiyet - Mısır

Aday Kardeş Cemiyet - Mısır

Aday Kardeş Cemiyet - Mısır

Mısırlı gazeteciden AGC’ye ziyaret

Mısırlı Gazeteci Atef Soliman Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni’yi ziyaret ederek basın sektörüyle ilgili bilgiler aldı

Mısır’ın en yüksek ikinci trajlı gazetelerinden El-Ahkabar Gazetesi Yazarı ve El-Arap Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Atef Soliman, Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni’yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Nalan Kazazoğlu’da hazır bulundu. Soliman, Türkiye’deki ve Antalya’daki basın örgütlenmesi ve devletin basın kuruluşlarına desteği ve yabancı gazeteci konuklara burada ne gibi kolaylıklar sağlandığı yönünde Başkan Yeni’den bilgiler aldı.

Ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden AGC Başkanı Yeni ise, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye’nin dördüncü büyük kuruluşu olduğunu ifade etti. AGC’nin 23 yıllık bir geçmişi olduğunu belirten Başkan Yeni, 300’e yakın da üyesi olduğunu kaydetti. Henüz 6 aylık bir yönetim olduklarını da dile getiren Yeni, özellikle bu dönemde uluslararası arenada faaliyet gösteren gazeteci kuruluşlarıyla işbirliği yapma çabası içinde olduklarını söyledi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin Nürnberg ile kardeş cemiyet olduğunu da hatırlatan Başkan Yeni, “Mısırlı gazeteci kuruluşlarıyla da kardeşlik protokolü yapmak isteriz. Tarih ve turizm açısından da örtüşüyoruz. Oradaki gazetecilerin buraya gelmesini, buradaki gazetecilerin de oraya gelmesini sağlayarak kültürel ve sanatsal bilgi alışverişi yapmalarına imkan tanıyabiliriz. Sonuçta Antalya uluslararası bir şehir. Buraya dünyanın her yerinden gazeteci geliyor” dedi.

Antalya’ya gelen gazetecilere gerek kentin tarihi ve kültürel yerlerini gezmeleri, gerek haber ve fotoğraflarını yayın kuruluşlarına geçmeleri, kısacası işlerini kolaylaştıracak her türlü imkanı sunduklarına işaret eden Yeni, “Antalya Gazeteciler Cemiyeti bağımsız ve tarafsız bir cemiyettir. Devletten hiçbir destek almıyoruz. Devlet desteği alır isek, tarafsızlığımızı da kaybetmiş oluruz. Üye aidatları ve ürettiğimiz projeler ile ekonomimizi sağlıyoruz. Öte yandan Akdeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerin gazetecilerinin üye olabileceği bir birlik oluşturma gayreti içindeyiz. Buna Mısır’ı da dahil edebiliriz” diye konuştu. Yeni, ziyaretin sonunda Mısırlı Gazeteci Soliman’a AGC’nin rozetini taktı.